24 Aralık 2011 Cumartesi

Bilgi:(1) IŞIK GÖSTERİLERİ (karışık medya) 1968-1970ler.


ABD’de 1967-1970’ler. Mühendis ve çeşitli sanatçıların karışık medya araçlarıyla 8-9 kişi genelde psychedelic rock konserlerinde canlı olarak gerçekleştirdikleri şovlar.

Anlam fikirlerin kodlanarak yazınsal olarak ifade edilmesiyle değil seyirciye işitsel ve görsel medya teknolojilerini kullanarak (tamamıyla içine gireceği bir ortam kurarak) duygusal gerçek bir deneyim yaşatarak yapmak istediler. Psikoloji, bilgi teorisi, iletişim mühendisliği alanları buna dayanak oldu.

*single wing turquoise bird http://www.youtube.com/watch?v=n3n5NUnuHlM

16-mm film, litograf üzerinde durağan imajlar, aynı zamanda sıvılar ve sık sık dönen renk ve hızla tekrarlanan elektronik flaş (strobe) tekerlekler digger yansıtıcıların önüne konuyordu. 

                    
 *Su, yağ ve gliserin 35mm filme kaydedilmiş.Cecily Hoyt http://www.youtube.com/watch?v=TW733Ut5zE0&feature=relatedMark Boyle. Pink Floyd 68 http://www.youtube.com/watch?v=sr0hdXPH92M&feature=related

*Pink Floyd UFO club 69
http://www.youtube.com/watch?v=gwly9QdzOSY&feature=relatedAtmosferik olay: Nicholas Schoffer, Cybernetic Light Tower, Paris’te gökyüzünü geniş renklere dönüştürüyor.
Stan VanDerBeek (s.351) tiyatroda seyirci olmak değil oynamak zevkli, isyan.  İnsanların birbiriyle yüzyüze görüşecek durumları yok. Bunun için dönüştücüler (yapay zeka) geliştiriyorlar. Film en büyük illüzyon. Bu ilüzyonu geliştirmeye çalışıyor. Hologram şimdi sırada, atomlarıyla dönüşütürüyor.
Multivision. Labyrinthe,  Expo 1967, Roman Kroitor. Üç veya daha fazla birbirinden bağımsız filmlerin oynamasi 70mm. yatayda.
Diapolyceran Screen. Francis Thompson. “We are Young” Expo 67.


Referanslar
Expanded Cinema.
www.see-this-sound.at
[1] Expanded Cinema. part 6 Intermedia. p.347 http://www.vasulka.org/Kitchen/PDF_ExpandedCinema/part6.pdf

1 yorum: